NUTRIHEALTH je nacionalna raziskava, v kateri raziskujemo preskrbljenost odraslih prebivalcev Slovenije z nekaterimi za zdravje pomembnimi vitamini in drugimi mikrohranili ter nekatere povezave z zdravjem. V zadnjih letih ugotavljamo, da je za prebivalce Slovenije še posebno pomembna preskrbljenost z nekaterimi hranili, kot so npr. vitamin D, jod, folna kislina, vitamin B12 in železo, vendar pa je ustreznost preskrbljenosti mogoče natančno ugotoviti le z laboratorijskimi preiskavami. V ta namen smo sodelujočim v raziskavi NUTRIHEALTH odvzeli vzorec urina in krvi ter v laboratoriju določili njihove vrednosti. Sodelujoči so bili povabljeni tudi na zdravstveni pregled z ultrazvokom ščitnice, s katerim bomo spremljali epidemiologijo ščitničnih bolezni.
Projekt sta sofinancirala
Sodelujoče raziskovalne organizacije
- Inštitut za nutricionistiko (vodja raziskave: prof. dr. Igor Pravst)
- Nacionalni inštitut za javno zdravje
- Univerzitetni Klinični center v Ljubljani
Raziskava se je izvajala v okviru širšega aplikativnega projekta "Prehrana otrok in odraslih kot zaščitni dejavnik ali dejavnik zdravstvenih tveganj" (NUTRI-PROTECT), ki naslavlja tudi otroke. Vodja projekta NUTRI-PROTECT je Biotehniška Fakultata Univerze v Ljubljani (vodja projekta: prof. dr. Irena Rogelj).
Financiranje
- Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS (ARRS)
- Ministrstvo za zdravje RS (MZ)
Trajanje projekta
- 1. 5. 2017-30. 4. 2020
Opis projekta
Raziskavo je izvajal konzorcij več raziskovalnih organizacij - Inštitut za nutricionistko, Ljubljana, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Univerzitetni klinični center Ljubljani (UKC Ljubljana), v sodelovanju z regijskimi zdravstvenimi domovi in bolnišnicami. Raziskavo sta sofinancirala Ministrstvo za zdravje RS in Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS. Raziskava je bila odobrena s strani Komisije RS za medicinsko etiko (KME 0120-337/2016; 17.1.2017).
Tovrstno raziskavo smo v Sloveniji izvajali prvič, zbrani podatki pa so zelo dragoceni tudi za prenovo nacionalnih prehranskih priporočil in pripravo drugih ukrepov, ki bodo podpirali zdravje prebivalcev. S pomočjo rezultatov raziskave smo tudi preverjal, v katerih primerih je prehrani smotrno dodajati vitamine in minerale v obliki prehranskih dopolnil ali funkcionalnih živio, in kdaj takšni dodatki v resnici niso potrebni.
Vključevanje v raziskavo
V raziskavo smo povabili reprezentativen vzorec odraslih prebivalcev Slovenije (18 – 74 let). Vsi udeleženci so najprej sodelovali v nacionalni prehranski raziskavi EU MENU Slovenija (2017/2018), v okviru katere smo zbirali podatke o njihovih prehranskih navadah in zdravstvenem stanju. Po uspešno zaključenem anketnem delu raziskave smo preiskovance povabljeni še v raziskavo NUTRIHEALTH, v okviru katere so bili upravičeni do brezplačnih izbranih laboratorijskih preiskav krvi in urina ter zdravstvenega pregleda ščitnice z ultrazvokom.
Potek raziskave
Udeležence raziskave smo povabili, da se v treh tednih od vključitve z ustrezno naročilnico na delovni dan med 8:00 in 10:00 uro tešči zglasijo v laboratoriju na odvzem krvi in urina. Za lažje vključevanje udeležencev je bilo izbranih 28 laboratorijev v zdravstvenih domovih in bolnišnicah po Sloveniji. Pri izboru laboratorijev smo upoštevali predvsem regijsko razporejenost v raziskavo vključenih prebivalcev. Vsem sodelujočim smo omogočili tudi brezplačni zdravstveni pregled z ultrazvokom ščitnice, ki je bil izveden s strani Klinike za nuklearno medicino Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Udeleženci so se pregleda udeležili v naročenem terminu in z ustrezno naročilnico.
Vključevanju udeležencev v raziskavo NUTRIHEALTH je potekalo v letih 2017 in 2018. Vključevanje je potekalo po celotni Sloveniji približno eno leto. S tem pristopom smo dosegli vključevanje prebivalcev v različnih sezonah koledarskega leta, saj je preskrbljenost z mikrohranili v različnih sezonskih obdobjih lahko različna.
Etični vidiki
Soglasje za izvedbo raziskave je bilo izdano s strani Komisije za medicinsko etiko RS, dne 19. julija 2016 (KME 72/07/16; NCT03284840).
Izbrane ključne znanstvene objave z rezultati projekta:
- Dietary Intake and Status of Vitamin B12 in Slovenian Population. Nutrients 2022, 14(2), 334; https://doi.org/10.3390/nu14020334
- Dietary Intake of Folate and Assessment of the Folate Deficiency Prevalence in Slovenia Using Serum Biomarkers. Nutrients 2021, 13(11), 3860; https://doi.org/10.3390/nu13113860
- Nutrihealth study : seasonal variation in vitamin D status among the Slovenian adult and elderly population. Nutrients. 2020, vol. 12(6), 1-16. https://www.mdpi.com/2072-6643/12/6/1838/pdf
Več informacij o rezultatih projekta:
Izbrane novice
Več informacij
Inštitut za nutricionistiko, Tržaška cesta 40, 1000 Ljubljana - e-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.