Oglaševanje živil z manj ugodno hranilno sestavo prispeva k ustvarjanju t.i. "debelilnega okolja", kar je še posebej nevarno za otroke in mladostnike, ki še oblikujejo svoje prehranjevalne navade. Raziskave namreč kažejo, da oglaševanje tovrstnih živil močno vpliva na njihove prehranske preference, kar lahko dolgoročno vodi v nagnjenost k izbiri manj zdravih živil ter posledično v zdravstvene težave. Dokazano je tudi, da imajo osebe, ki imajo težave s prekomerno telesno težo že kot otroci, takšne težave pogosto tudi v odrasli dobi.
Dandanes oglaševanje ni probematično le v klasičnih medijih, ampak je vse večji problem tudi na spletu in v drugih digitalnih okoljih. Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) poziva k intenzivnejšemu nadzoru digitalnega oglaševanja, usmerjenega k otrokom in mladostnikom.
SZO priporoča dvostopenjsko ukrepanje: z monitoringom oglaševanja za ugotavljanje obsega izpotavljenosti otrok digitalnemu marketingu ter s priporočili za ustrezno ukrepanje v okviru zakonodaje.
Raziskave v Sloveniji so pokazale, da je bilo oglaševanje živil z manj ugodno hranilno sestavo otrokom doslej problematično tudi v Sloveniji.