Prvotna domovina pomaranč je Kitajska, od koder so pred stoletji bile prenesene tudi v Evropo. V tistem času so bile tako redke, da so celo pomenile razkošno darilo pri obdarovanju. Imajo kar nekaj vitamina C, pa tudi precej drugih koristnih snovi.
Navadni oreh so poznali v Sredozemlju že v drugem stoletju pred našim štetjem in je pomenil pomemben vir hrane. Poleg navadnega oreha poznamo še črne, bele, japonske in druge orehe, vendar je prehransko najpomembnejši prav navadni oreh. V Sloveniji uspeva povsod, vse do nadmorske višine 1000 m.
Včasih se je veliko prideloval tudi pri nas, potem pa je za nekaj časa slovenski česen skorajda izginil s trgovskih polic. Na srečo je v zadnjih dveh letih veliko povpraševanje po domačem česnu ponovno vzpodbudilo pridelovalce, da so se lotili njegove pridelave.
Dolenjski maslenec, Ribničan, Češnjevec, Prepeličar, ... Verjetno je marsikomu poznan kateri izmed naštetih izrazov. Gre namreč za avtohtone sorte fižola v Sloveniji. Poznamo jih več kot 1000, kar da vedeti, da je fižol znanec večine slovenskih kuhinj.
Ohrovt sodi med nizkokalorična živila, vseeno pa ima bogato vsebnost hranilnih snovi, med katerimi velja poudariti vitamine C, A in K ter kalij, magnezij, mangan in glukozinate. Poleg tega ima antioksidativno, protivnetno in antikancerogeno delovanje ter znižuje holesterol.