Sojina omaka je pogost dodatek azijskim jedem, vse bolj pogosto pa jo uporabljamo tudi v naši prehrani. Miso je pri nas nekoliko manj znano živilo, ki se prav tako uporablja kor dodatek jedem. Oboje pridobivamo iz soje s pomočjo mikroorganizmov.
Kislo zelje je zelo zdravo živilo, ki si ga radi privoščimo predvsem v hladnejših letnih časih. Z malo volje in truda ga lahko pripravimo tudi sami. Kakšen je postopek priprave odkrivamo v nadaljevanju.
Tradicionalno uživanje kave po celem svetu pripisujemo njeni posebni aromi po grenkem in vonju po praženem. Poleg tega ima zaradi vsebnosti kofeina poživljajoče učinke. Instant kava je nekaj posebnega, saj jo lahko raztopimo v vroči vodi ter tako dobimo kavni napitek. Poglejmo, kako nastane.
Pivo sicer sodi med alkoholne pijače, kar pomeni da je njegovo uživanje potrebno omejevati, kljub vsemu pa vsebuje tudi nekatere koristne hranilne snovi, npr. vitamin B12, ki ga med fermentacijo piva proizvajajo kvasovke.
Uvrščamo ga med najstarejša živila, saj naj bi ga kitajski vladarji kot slaščico uživali že pred več kot 3000 leti. Takratna tehnologija je bila preprosta: sadne sokove so mešali s snegom. Poleg njih so ga poznali tudi stari Grki in Rimljani, za njimi pa je za nekaj stoletij izginil z jedilnikov.